بررسی موضوع تک فرزندی در جامعه ایرانی/ اخطار پزشکان به زنان تک فرزند

تک فرزندی موضوعی است این روزها گریبانگیر بسیاری از خانواده شده است، اغلب آنها به دلیل مسائل اقتصادی و یا عاطفی دست به چنین اقدامی می زنند، حال این پرسشها مطرح می شود آیا تک فرزندی کار درستی است یا غلط؟ مزایا و معایب آن چیست و آینده خانواده ها در چنین وضعیتی چگونه رقم می خورد؟ زنان تک فرزند به چه بیماری هایی مبتلا می شوند؟

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی رباط نیوز، تک فرزندی موضوعی است این روزها گریبانگیر بسیاری از خانواده شده است، اغلب آنها به دلیل مسائل اقتصادی و یا عاطفی دست به چنین اقدامی می زنند، حال این پرسشها مطرح می شود آیا تک فرزندی کار درستی است یا غلط؟ مزایا و معایب آن چیست و آینده خانواده ها در چنین وضعیتی چگونه رقم می خورد؟ زنان تک فرزند به چه بیماری هایی مبتلا می شوند؟

در چند دهه گذشته، کشور ما دارای جمعیت بالایی بود به طوری که در اطراف ما خانواده هایی با تعداد ۸ تا ۱۰ نفر نیز به چشم می خورد اما با گذشت چندین سال از این ماجرا خانواده ها به تک فرزندی روی آوردند و به این ماجرا تن دادند و امروز جمعیت کشور ما به گونه عجیب سنین جوانی خود را طی کرده و در مرز پیری قرار دارد.

اما اینکه چرا خانواده های ایرانی به جمعیت کم روی آوردند را شاید بتوان در موضوع اقتصاد و رشد جمعیت شهر نشینی خلاصه کرد، زندگی های ماشینی خود یکی از علل اصلی تمایل افراد به جمعیت کم بوده و در آینده نیز این امر جمعیت کشور را تهدید خواهد کرد.

در این گزارش سعی داریم تا به مزایا و معایب تک فرزندی بپردازیم،بر همین اساس خبرنگار ما با برخی از خانواده ها که دارای یک فرزند دختر یا پسر هستند به گفت وگو پرداخته است:

رضا، پدر یک خانواده است که فرزند او ۱۵ سال بیش ندارد، او در این باره می گوید: امروزه در جامعه ایرانی چشم و هم چشمی ها و مشکلات اقتصادی از عوامل اصلی روی آوردن خانواده ها به تک فرزندی است،چنین مسائلی منجر شد تا ما نیز در این دسته از خانواده ها قرار گیریم.

وی افزود: اینکه در کنار فرزند یک همبازی از جنس خودش نباشد آسیب بزرگی به ساختار روانی او می زند، فرزند ما برادر یا خواهری ندارد و به دوستان بیرون از منزل نیز نمی شود اعتماد کرد.

رضا گفت: در اینده دور نیز فرزند ما دچار مشکلاتی خواهد بود از جمله آن ها اینکه پس از فوت والدین، فرزند یار و یاوری ندارد و تنها باید به مشکلات زندگی تن دهد و در پی حل آن برآید.

شیوا، مادر یکی از خانواده های تک فرزند است، او از نگاه ریز بینانه خود به فرزند پسر می گوید: تک فرزندی سبب نگاه ریز بینانه و بیش از حد خانواده به فرزند می شود، خانواده ها در این حالت سعی در برآورده کردن تمام آرزوهای فرزند می کنند و این نگاه نیز به فرزند سالاری ختم می شود که طی آن فرزندان لوس و تنبل بار می آیند.

او گفت: بلوغ در چنین فرزندانی پیش از زمان طبیعی آن رخ خواهد داد چرا که آنها به طور مداوم با والدین و بزرگتر از خود ارتباط دارند و افکار بزرگترها در آن ها اثر خواهد بود.

شیوا اضافه کرد: فرزندان تک، از روابط عمومی بالایی برخوردار نیستند، اغلب عصبی و پرخاشگر هستند و به جای ارتباط با هم سالان خود به بازی با کامپیوتر و سرگرمی با تلویزیون می پردازند که نیز یکی از عوامل پرخاشگری فرزندان به شمار می آید.

وی درخصوص فواید تک فرزندی می گوید: چنین فرزندانی تنها از امکانات مطلوبی برخوردار و با والدین خود ارتباط تنگاتنگی دارند.

پزشکان چه می گویند؟

دکتر نوشین کاشفی، کارشناس مامایی درباره تک فرزندی اظهار کرد: تک فرزندی به تازگی در برخی جوامع از جمله در جامعه کنونی ما رواج پیدا کرده و به صورت یک معضل گریبانگیر ما شده است، خود روند تک فرزندی علاوه بر آسیب هایی که از نظر اجتماعی و روان شناختی متوجه فرزند می باشد، بچه‌هایی که همبازی‌شان مادر و مادربزرگ است نه خواهر و برادر، برخی می‌گویند دلیلی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد و پرورش یک فرزند در شرایط مناسب بهتر از بزرگ کردن چند کودک در شرایط نامساعد است. به هر حال نظرات متفاوت است.

وی با اشاره به مزایای پاریته یا تعداد زایمان و به دنبال آن مزایای شیردهی روی بدن مادر افزود:  احتمال بروز سرطان پستان و تخمدان، خطر شکستگی لگن مادر در دوران سالمندی، پوکی استخوان، کم خونی، دیابت و بروز و شدت بیماری ام اس و بیماری آرتریت روماتوئید در مادرانی که شیر می دهند بسیار کاهش می یابد. ترشح هورمون عشق یا بازتاب جهش شیر (اکسی توکسین) در مادرانی که شیرخوار خود را تغذیه می کنند سبب افزایش شادابی و امنیت روانی آنان می شود و درصد ابتلا به افسردگی در این مادران بسیار کمتر است.

این کارشناس مامایی اضافه کرد: اندومتر لایه ی داخلی رحم است که فقدان بارداری ۳ درصد احتمال سرطان آن افزایش می یابد. داشتن هر یک فرزند حدود ۳/۰ تا ۴/. درصد مادر را در مقابل سرطان تخمدان محافظت می کند.

دکتر کاشفی ادامه داد: ۲۰درصد از کل سرطان های زنان، سرطان سینه می باشد و حدود سه تا پنج درصد زنان در طول زندگی خود با این بیماری رو به رو می شوند. اولین حاملگی در سن زیر ۳۰ سال هم می تواند عامل مهمی در کاهش ریسک سرطان پستان باشد. درصد ابتلا به سرطان سینه در کشور ما در حال افزایش است. حدود نصف جمعیت کشور ما زنان هستند بنابراین لازم است برای افزایش شاخص سلامت در کشور به موضوع پیشگیری از این سرطان بیش از پیش توجه شود.

احتمال سرطان سینه در زنان تک فرزند بیشتر است

این پزشک همچنین در بخش دیگری از مصاحبه، در خصوص ارتباط بین سرطان سینه و تعداد بارداری ها تأکید کرد: اساس تشکیل تومورهای سینه ارتباط فرد با هورمون استروژن است؛ هرچه سطح هورمون استروژن در زن ها به مدت طولانی بالا باشد احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان بیشتر می شود از اینرو در زمان های گذشته که تعداد زایمان ها و مدت شیردادن مادر به فرزندان بیشتر بود درصد ابتلا به سرطان سینه نیز بسیار کمتر از حال حاضر بود اما اکنون به دلیل کاهش تعداد بارداری ها و زمان شیردهی این سرطان در بین زنان رو به افزایش است.

وی همچنین تصریح کرد: محققان گروهی از کودکان هفت کشور اروپایی را مورد بررسی قرار داده و دریافته‌اند که آمار چاقی میان تک‌فرزندها بالاتر است. محققان می‌گویند بچه‌هایی که خواهر و برادر ندارند، ۵۰ درصد بیشتر از کودکان دیگر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند.

مهدی امیری پور

انتهای پیام/

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *