برجام خاطره ای بدفرجام در دفتر حسن روحانی/صاحبان ژن برتر کجایند؟

شاید یادمان نرود آن ژست هایی که در ابتدای قرارداد برجام می گرفتند، ژست های حق به جانب و موضع گیری روزنامه و رسانه های حامی دولت و حالا پس از ماه ها سکوت تمام صفحات آن رسانه ها را فراگرفته و تیتری به طرفداری از برجام روی صفحات نخست روزنامه نمی آید و یا اگر می آید از بی عاری صاحبان آن  رسانه ها است.

به گزارش خبرنگار سیاسی رباط نیوز، برجام متن توافق بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران بود که در سال ۲۰۱۵ بین ایران و کشورهای ۱+۵ در شهر وین صورت گرفت، این کشورها شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان بودند.

دولت یازدهم و با ریاست حسن روحانی کار گفت وگو با سران کشورهای عضو ۱+۵  را آغاز کرد که درآن آمریکایی ها یک طرف این ماجرا بودند.

مذاکره بین۶کشور قدرتمند دنیا و ایران به دستاوردی به نام برجام در نوامبر سال ۲۰۱۳ منجر شد و دو طرف مذاکرات را به مدت ۲۰ ماه ادامه دادند تا اینکه در آوریل ۲۰۱۵ به تفاهمی به نام لوزان که چارچوبی برای توافق وین بود دست یافتند.

براساس آنچه که در متن برجام آمده است، کشور ایران باید ذخایر غنی سازی  خود را پاکسازی کند و ذخیره سازی اورانیوم با غذای کم را تا ۹۸درصد قطع و سرانجام تعداد سانتریفیوژها را به مدت ۱۵ سال به دو سوم کاهش دهد.

همچنین در بخشی دیگر از متن برجام آمده است تا ایران هیچ تأسیسات غنی سازی جدید و یا رآکتور آب سنگنین نخواهد ساخت.

در بخش دیگری از این متن آمده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تأسیسات هسته ای ایران دسترسی منظم خواهد داشت.

اینها تنها بخشی از خاطره دولت یازدهم با متن برجام و روح آن است، قراردادی که مسئولان عالی رتبه این دولت همواره بر آن بالیدند و به واسطه آن ها بارها یا بر دهان منتقدند کوبیدند و یا صابون آمریکایی آوردند تا صورت منتقدان را به سبب این قرارداد بشویند.

رییس دولت یازدهم طی سخنانی در تیرماه سال ۹۴ با اشاره به موضوع برجام می گوید: آنها در زمینه لغو تحریم‌ها ،ابتدا می‌گفتند باید ماه‌ها بگذرد و اعتماد پیدا کنیم، آنگاه تحریم‌ها را نه لغو، بلکه تعلیق می کنیم و بعد از سال‌ها اگر آژانس گزارش مثبت داد و اعتماد پیدا کردند قدم به قدم لغو می شود اما امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که طبق این توافق، در روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌ها، حتی تحریم‌های تسلیحاتی، موشکی هم به صورتی که در قطعنامه بوده، لغو خواهد شد. تمام تحریم‌های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی و فلزات گرانبها به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق و حتی تحریم تسلیحاتی هم کنار گذاشته می‌شود ، برای ۵ سال نوعی محدودیت و پس از آن لغو خواهد شد.

برجام  با تمام بوق و کرناهای دولت یازدهم نتوانسته است تاکنون دستاورد مثبتی برای کشور داشته باشد، تنها دستاوردش زبان درازی آمریکایی در برابر ایران مقتدر است.

رییس جمهور در سال ۹۴ طی سخنانی به این موضوع اشاره کرد که این قرارداد بین المللی می تواند تمام مشکلات کشور را حل کند اما با نگاهی واقع بینانه به موضوع تحت امر خواهید دید که نه تنها مشکلات حل و فصل نشده بلکه شاهد روزهایی بوده ایم که توهین به ایران در دستور کار طرف قرارداد بوده است.

برجام حاشیه‌ای بر جان

شاید یادمان نرود آن ژست هایی که در ابتدای قرارداد برجام می گرفتند، ژست های حق به جانب و موضع گیری روزنامه و رسانه های حامی دولت و حالا پس از ماه ها سکوت تمام صفحات آن رسانه ها را فراگرفته و تیتری به طرفداری از برجام روی صفحات نخست روزنامه نمی آید و یا اگر می آید از بی عاری صاحبان آن  رسانه ها است.

بارها و بارها در طول مذاکرات ژنو و حتی پس از آن طرفداران دولت، رسانه های اصول گرا و صاحبان نفوذ این جریان را مورد مضحکه قرار می دادند و با امید چشم انتظاری به برجام تمام پل های پشت و روبه رو ایشان را خراب کردند اما امروز دیدیم نه برجامی در کار بود و نه نان و آبی، تنها عدم گشایش برای مردم ایران ماند.

و حالا امروز همان‌هایی که روزی دولت یازدهم روی اعتماد به آنها نشان داد تمام رشته های برجام را از هم گسستند و تنها چند برگ از آن را برای خاطره در دفتر حسن روحانی به یادگار گذاشتند، مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رأی ایران را تحریم کردند، تحریمی که به مادر تحریم ها مشهور است.

طرفداران برجام نافرجام همان کسانی هستند که به اصطلاح صاحب ژن برتر هستند، آنهایی که مملکت را رها و راهی دیار فرنگ شده اند و تاب و توان این را نداشتند تا از کشور در برابر دشمنان مرز وبوم دفاع کنند و حالا خود را مدافع کشور و مردم می خوانند، برجام طرحی بود از طراحی‌های شما دست اندرکاران با سواد اهل فرهنگ، نتیجه آن را هم ببینید بسم الله.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *