سایت خبری رباط نیوز گزارش می‌دهد؛

انتقال فرهنگی غلط از تهران به رباط کریم/ زنان بدحجاب سکاندار خودروها

موضوعی که این روزهاگریبان‌گیرجامعه شده و هر از چندگاهی چون زخمی کهنه سر باز زده و مردم را آزرده خاطر می‌کند بی حجابی برخی از بانوان هنگام رانندگی است، رفتاری که نه با شرع همخوانی دارد و نه با قانون کشور.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی رباط نیوز،حجاب به عنوان یک پوشش و عاملی برای به دور نگه داشتن زنان از دسترس دیگران، همواره در طول تاریخ مورد توجه بزرگان بوده است به طوری که سخنان بسیاری در نکوهش بدحجابی و بی حجابی نقل گشته و در آیات بسیاری از قرآن کریم بر حفظ حجاب زنان در برابر مردان نامحرم تأکید شده است.

حجاب به عنوان یک اصل مهم در زندگی انسان‌ها می‌تواند زنان و مردان را از بسیاری گناهان که سبب دور شدن از خدا و زوال برکت از زندگی می‌شود دور کند و ایشان را به مقصد الهی نزدیک‌تر نماید.

در کشور ما رعایت حجاب از سوی بانوان در تمام مکان‌ها الزامی است، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر رژیم شاه‌نشاهی، از صبح شنبه ۱۴ تیرماه ورود زنان بی‌حجاب و بدحجاب را به سازمان‌های دولتی ممنوع کردند، در آن زمان زنان موظف بودند لباس‌های آستین بلند بپوشند و از روسری نیز استفاده کنند.

اما یازدهم آبان ماه سال ۱۳۶۳ بود که مجلس شورای اسلامی قانون مجازات سلامی را به تصویب رساند که به موجب ماده ۱۰۲ این قانون هرکس در معابر عمومی حجاب را رعایت نکند به ۷۲ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. این سرآغازی برای مبارزه با بدحجابی در کشور بود، سرآغازی که شاید به کام برخی‌ها خوش نیامد و با هزاران لباس رنگی سعی در نشان دادن اعتراضات خود به این امر داشتند.

بی حجابی و بدحجابی براساس قانون کشور جرم محسوب می شود اما باید تمام نهادها و دستگاه‌های فرهنگی دراین باره اقدامات لازم را به مرحله اجرا برسانند، اقداماتی که بتواند فرهنگ عفاف و حجاب را در کشور گسترش دهد. هر چند شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۴ قانون راه کارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را به تصویب رساند اما این قانون تا حدودی مظلوم مانده و باید دستگاه‌ها در این رابطه تلاش‌های جدی داشته باشند.

موضوعی که این روزها توانسته در میان جامعه به خصوص طبقات متوسط به بالا جای خوش کند بی توجهی به قانون حجاب و رعایت آن در خودروهای شخصی است، امری که دستگاه‌های نظارتی نیز بر آن تأکید دارند و می‌گویند حفظ حجاب در خودروهای شخصی واجب است.

حجت الاسلام و المسلمین پژمانفر، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت وگویی می گوید: در تبصره ماده ۵ قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر مصوبه سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی به صراحت اشاره شده است که داخل خودرو حریم خصوصی نیست در این بند آمده است که: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند مانند قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست.

سردار حسینی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز در گفت وگویی در پاسخ به این سوال که آیا خودرو شخصی مکانی خصوصی است، می‌گوید: ماموران پلیس راهور در مواجهه با بدپوششی و کشف حجاب در خودروها اقدام می‌کنند، آنها نه تنها تذکر داده بلکه خودروی فوق را به پارکینگ منتقل خواهند کرد.

در جایی دیگر حجت الاسلام علاءالدینی، امام جمعه گلپایگان نیز در جایی خطاب به مسئولان ابراز می‌کند: اگر پلیس در سطح خیابان‌ها خودروی بانوی بی‌حجابی را متوقف و قصد انتقال آن به پارکینگ را داشت، فرد خاطی نباید اعتراض کند چراکه بی‌حجابی زنان در خودروها در سطح خیابان‌ها حریم شخصی محسوب نمی‌شود و پلیس حق برخورد با آنان را دارد.

اما جای تأسف دارد که در برخی شهرهای کوچک نیز مدل تهرانی ‌ها سرایت کرده است، اخیرا هم حضور بانوان بی حجاب در خودرو ها و برخی از ترنسها در شهرهای رباط کریم و پرند به چشم می‌خورند،برخی از این زنان از پوشش اسلامی استفاده نکرده و به رانندگی ادامه می‌دهند که در این باره باید پلیس برخورد جدی با آن‌ها داشته باشد وخودروهای آن‌ها توقیف و با فرد خاطی برخورد شود.

تلاش دستگاه قضایی و پلیس شهرستان رباط کریم همواره مورد تحسین بوده و دراقدامی که در هفته گذشته رخ داد پلیس و دستگاه قضا نسبت به بدحجابی در یکی از رستوران‌های سنتی شهر رباط کریم به طور قاطعانه وارد عمل شدند و با مجرمان برخوردی سریع و جدی کردند.

انتظار می رود مأموران انتظامی و نهادی ذی ربط نسبت به بدحجابی زنان راننده اقدام نمایند چرا که هنوز رباط کریم با پایتخت فاصله بسیاری دارد و فرهنگ‌های تهرانی نباید به همین زودی به شهر سلامت رباط کریم سرایت کند.

انتهای پیام/

مهدی امیری پور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *