اقتصاد ما همچنان بیمار است/ راهکارهای برون رفت از رکود باید برای همه شرایط اقتصادی کشور تهیه شود

رئیس سابق شورای رقابت در خصوص ادعای تک رقمی شدن تورم نقطه به نقطه از سوی دولت گفت: مسئله امروز ما تورم نیست،‌ وگرنه دولت که تا کنون ادعا کرده است تورم را کاهش داده چرا باز هم رونق اقتصادی مشاهده نمی‌شود.

به گزارش رباط نیوز : جمشید پژویان، رئیس سابق شورای رقابت و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با راه دانا؛ در خصوص فضای رونق و رکود در اقتصاد اظهار داشت: صحبت هایی که روحانی در گفت و گوی تلویزیونی خود با مردم داشت، هیچ کدام راه کار مناسبی برای برون رفت از فضای اقتصادی حاکم بر جامعه نیست؛ راه کارهایی که بتواند مسائل و مشکلات اقتصادی ما را حل کند در پیشنهادات روحانی دیده نمی‌شد.

وی با اشاره به برخی از ادعاهایی مبنی بر بیمار بودن اقتصاد ایران و بهبود حال وی اظهار داشت: اقتصاد کشور ما بیماری بوده که تا کنون بهبود هم نیافته است این بیمار همچنان بیمار است؛ و اگر یک دوره ای کمی در اقتصاد رونق به وجود آمد تنها به دلیل شروع مذاکرات بوده و این دوره بسیار کوتاه بود.

رئیس سابق شورای رقابت با اشاره به اینکه دولت نقشی در بهبود اقتصاد کشور نداشت اظهار کرد: گشایشی که در کشور اتفاق افتاد به خاطر فروش نفت بود که بخش قابل توجهی از تولید ناخالص کشور است اما وقتی قیمت نفت به کمتر از یک سوم رسید این رونق از بین رفت.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی ضمن اشاره به تحریم های نفتی و پتروشیمی اظهار داشت: برداشته شدن برخی از تحریم های پتروشیمی تا حدود کمی در پتروشیمی رونق ایجاد کرد اما در حقیقت این رشد واقعی اقتصاد نبود و در کنار افت قبلی رشد به نظر می‌رسید.

پژویان در ادامه افزود: اگر به دلیل تحریم فرض کنید که بخش های عمده‌ای از اقتصاد ما در تحریم بوده و بعد در نتیجه مذاکرات تحولات خاصی در اقتصاد ایجاد شده این درست نیست.

وی همچنین گفت: اگر ما نفت و پتروشیمی ببیشتر فروختیم، تحریم حمل و نقل دریایی مان برداشته شد، به دلیل اینکه در گذشته به حد بسیار نازلی سقوط کرده بوده، می تواند رشدی را ایجاد کند، اما به این معنا نیست که ما از شرایط رکودی خارج شدیم و به مرحله رونق رسیدیم.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: از رکود خارج شدن یک شعار بوده که صرفا تا کنون از سوی برخی مسئولین مطرح شده است و نمود واقعی خروج از رکود در جامعه دیده نمی شود.

رئیس سابق شورای رقابت در خصوص ادعای تک رقمی شدن تورم نقطه به نقطه از سوی دولت گفت: مسئله امروز ما تورم نیست،‌ وگرنه دولت که تا کنون ادعا کرده است تورم را کاهش داده چرا باز هم رونق اقتصادی مشاهده نمی‌شود.

پژویان همچنین تصریح کرد: در حال حاضر به جایی در بازار رسیده ایم که در حقیقت تقاضایی در جامعه وجود ندارد و مردم پولی ندارند که سراغ خرید بروند که این موضوع به دلیل رکود و افت درآمد های اقشار مختلف مردم است.

وی در پایان تصریح کرد: راه کارهایی که برای برون رفت از رکود مطرح می شود در حقیقت ربطی به دوران تحریم و بعد از آن ندارد و راه کارهایی باید برای اقتصاد کشور طرح شود که در همه شرایط اقتصاد کشور را پیش ببرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *