افشاگری دادستان کل پیشین ترکیه علیه اردوغان

دادستان کل پیشین ترکیه، رئیس جمهور این کشور را به حمایت از تروریستها متهم کرد.

به گزارش رباط نیوز به نقل از العالم، “عزیز تاکچی” که سال ۲۰۱۴ به علت صادرکردن دستور توقیف کامیون هایِ حامل محموله های تسلیحاتی برای گروه های تروریستی  در سوریه عزل شد، فاش کرد: “حسین عونی جوش” استاندار آدانا به من گفت که کامیون ها متعلق به سرویس اطلاعاتی ترکیه بود و رجب طیب اردوغان که سال ۲۰۱۴ نخست وزیر بود ، با من تلفنی تماس گرفت و گفت که کامیون های توقیف شده در آدانا باید فوراً ترخیص شود و ادعا می کرد که کامیون ها کمک های بشردوستانه به سوریه حمل می کنند.

سایت خبری ” ایلِری خبر ” ترکیه به نقل از تاکچی در جلسه شورای عالی قضات و دادستان های کل گزارش داد: بازجویی من، به علت صادر کردن دستور توقیف کامیون ها در ژانویه ۲۰۱۴ غیرعادلانه است .

تاکچی خاطرنشان کرد: ادعای اردوغان و اظهارات مسؤولان سرویس اطلاعاتی ترکیه درباره محتوای کامیون های توقیف شده متناقض است.

دادستان کل پیشین ترکیه افزود: قبلاً نیز کامیون هایی با محموله های تسلیحاتی در چند گذرگاه مرزی ترکیه با سوریه خصوصاً  گذرگاه ریحانلی مشاهده شده بود، و علاوه بر آن مواد شیمیایی که در ساخت گاز سارین استفاده می شود ، نیز در مرزهای مشترک کشف و ضبط شده است.

تاکچی  اعلام کرد: سرنشینان کامیون های حامل اسلحه هیچ مدارکی که نشان دهنده همکاری آنها با سرویس اطلاعاتی ترکیه باشد ، به همراه نداشتند ولی گفتند که با این سرویس همکاری می کنند.

تاکچی افزود: سرویس اطلاعاتی ترکیه با ارائه گزارشی اذعان کرد که محموله کامیون های توقیف شده متعلق به همین سرویس است و به منطقه ای در خاک همین کشور منتقل می شود ولی اردوغان می گفت که کامیون ها کمک های بشردوستانه برای مردم سوریه منتقل می کنند.

” اوندر سیگیرجیک اوغلو” عضو سابق سرویس اطلاعاتی ترکیه در مصاحبه با عمر ادودمیش خبرنگار سایت خبری اودا تی وی گفته بود که با چشم خود دیده است که سرویس اطلاعاتی این کشور اسلحه و تروریست ها را به سوریه منتقل می کند .

اوغلو افزود : محموله های تسلیحاتی با کشتی به بندر اسکندرون فرستاده می شد و با کامیون به شهر ریحانلی و از آنجا به سوریه انتقال می یافت.

انتهای پیام/ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *