حمید سرمدی؛

اصولگرایان و نیروهای انقلابی رباط کریم عملکردی درخشان داشته‌اند

دبیر سیاسی جبهه مردمی یاران انقلاب در یادداشتی نوشت: بسیاری از متفکرین معتقد هستند نوع عملکرد اصولگرایان در حوزه های مختلف اعم از برنامه های سیاسی،فرهنگی و محرومیت زدایی بیانگر عملکرد درخشان آن ها بوده است.

حمید سرمدی؛به گزارش رباط نیوز، حمید سرمدی، دبیر سیاسی جبهه مردمی یاران انقلاب در یادداشتی نوشت: بسیاری از معتمدین و متفکرین معتقد هستند نوع عملکرد اصولگرایان و نیروهای انقلابی شهرستان در حوزه های

مختلف اعم از برنامه های سیاسی،فرهنگی و محرومیت زدایی بیانگر عملکرد درخشان آن ها بوده و نیازی به اثبات ندارد اما بر خود وظیفه دانستم مطالبی را در باب تعریف سیاست و انتظارات معقول از احزاب سیاسی داخل کشور که در حوصله این نوشتار باشد به رشته تحریر درآورم.

در طول تاریخ حکومت ها و گروه های سیاسی بیشماری به وجود آمده اند که بسیاری از آن ها در رسیدن به اهداف خود موفق و بسیاری ناکام بوده اند.

هرکدام از این حکومت ها و گروه ها تعاریف خاصی از سیاست داشته اند که البته به سه نوع آن به صورت اختصار اشاره خواهیم کرد.

سیاست شیطانی: در این نوع سیاست، حاکمیت یا معتقدین به آن اهدف خود را شناسایی کرده و از هر راهی برای به دست آوردن آن تلاش میکنند و مبنای کار خود را بر غلبه و چیرگی به هر روش ومنشی قرار میدهند.

این نوع سیاست به سیاست اموی هم معروف است کما اینکه در کلام امیرالمومنین(ع) در تعریف سیاست معاویه به آن اشاره شده است.

نمونه بارز آن سیاستی است که امروز در غرب شاهد آن هستیم.

و به همین علت است که شاهد هستیم برای تسلط و کدخدایی در دنیا یک بار به جنگ سخت روی آورده و هشت سال جنگ را به کشورمان تحمیل نموده یا به بهانه وجود سلاح کشتار جمعی به عراق حمله کرده و یک روز به جنگ نرم روی آورده و پروژه نفوذ را راه می اندازد.

سیاست حیوانی: در این نوع سیاست،معیارها و اهداف و اصول قابل اعتناء بوده و حاکمیت در جهت مصالح و منافع افراد و جامعه قدم برمیدارد و سیاست حاکم خالی از استبداد و دروغ و نیرنگ است.

به این نوع سیاست،سیاست این جهانی هم گفته میشود زیرا اهداف آن فقط در این جهان خلاصه میشود و به بُعد معنوی انسان توجهی نمیشود.

از نظر اسلام این نوع سیاست پسندیده است ولی مطلوب نیست زیرا به ابعاد انسان به صورت کامل توجه نشده است.

سیاست اسلامی(الهی): این نوع سیاست بر اساس دیدگاه الهی یعنی مقدم شدن خواست الهی بر خواست انسانی و رشد و تعالی بشر بنا شده است.

و به همین علت است که در کلام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) سیاست یعنی هدایت فرد و جامعه در جهت رشد و تعالی و سعادت در دنیا و آخرت.

با این نوع ادبیات سیاسی همه پیشوایان ما اعم از پیامبران و ائمه اطهار(ص) سیاسی ترین افراد تاریخ و جامعه خود بوده اند‌.

این نوع سیاست ، سیاست این جهانی و آن جهانی هم نامیده شده است زیرا هم به این دنیا و آسایش بشری توجه شده و هم به سعادت بشر و رسیدن به کمال و بعد اخروی جهان هستی.

در این دنیا هم به فرد(برخلاف تفکرات سوسیالیسمی)و هم به جامعه(برخلاف تفکرات اومانیسمی) توجه شده است.

زیرا حاکمیت در این نوع سیاست برای هر دو(فرد و جامعه) اصالت قائل است.

و لذا اگر گفته میشود دین از سیاست جدا نیست و به تعبیری دین عین سیاست است و بالعکس اشاره به این نوع سیاست دارد.

و به همین علت است که استاد شهید مطهری میفرمایند اگر بخواهید دین را از سیاست جدا کنید چیزی از دین باقی نمی ماند مانند جدایی روح از جسم است.

این نوع سیاست است که در کلام امام خمینی(ره)به آن اشاره شده و انقلاب اسلامی هم بر آن نهاده شده است‌.

و لذا جریان انقلابی و اصولگرایی اهداف و برنامه های خود را با محوریت این تفکر تعریف میکند که در قسمت های بعدی به آن اشاره خواهد شد…….

حمید سرمدی
دبیر سیاسی جبهه مردمی یاران انقلاب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *