«معصوم» خبر داد

احتمال تغییر در ریاست پارلمانی و جمهوری عراق

رئیس جمهوری عراق با تأکید بر این که انتخابات پارلمانی در موعد مقرر خود برگزار خواهد شد، از احتمال تغییراتی در ریاست جمهوری و پارلمان این کشور خبر داد.

به گزارش رباط نیوز، رئیس جمهوری عراق شامگاه جمعه اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در موعد مقرر خود برگزار خواهد شد.

«فؤاد معصوم» در مورد نظام سیاسی عراق گفت که نخست وزیر عراق به حکم اکثریت از آن شیعیان بوده ولی احتمال دارد توافق‌هایی در خصوص ریاست جمهوری و پارلمان این کشور صورت بگیرد.

براساس نظام سیاسی عراق، نخست وزیری، ریاست جمهوری، و ریاست پارلمان عراق به ترتیب متعلق به شیعیان، کردها و سنی‌هاست و طی ماه‌های گذشته برخی از احتمال تغییر در ریاست پارلمان و ریاست جمهوری این کشور خبر داده‌اند.

برخی از احزاب کردی و سنی اخیرا این پیشنهاد را داده‌اند که ریاست جمهوری به سنی‌ها و ریاست پارلمان به کردها واگذار شود.

به گزارش شبکه المیادین، رئیس جمهوری عراق در مورد عدم نامزدی خود در انتخابات پیش رو گفت که هیچ مانع سیاسی در کار نبوده و خواسته فرصت را برای دیگران بدهد.

او گفت که بین اربیل و بغداد صفحه جدیدی از روابط گشوده شده و همه برای تثبیت وحدت عراق تلاش می‌کنند.

معصوم در مورد مشارکت احزاب کردی در انتخابات پارلمانی نیز گفت که این احزاب برای ورود به رقابت انتخاباتی تصمیم گرفته‌اند و دیگر شعال جدایی سر نمی‌دهند!

او تأکید کرد که هیچ گونه اجباری برای مشارکت در انتخابات فردا وجود ندارد و نباید هیچ یک از اقلیت‌های قومی و مذهبی از مشارکت در انتخابات محروم شوند.

رئیس جمهوری عراق به اقدام اخیر آمریکا در خروج از برجام اشاره کرد و گفت که از این اقدام واشنگتن نگران است.

او به حوادث اخیر در سوریه و تجاوز موشکی رژیم اسرائیل به مناطقی در این کشور اشاره کرد و گفت که معتقد است جنگی در کار نخواهد بود.

معصوم گفت که سیاست عراق این است که به هیچ محوری ملحق نشود و از هیچ جبهه علیه جبهه دیگر حمایت نکند.

رئیس جمهوری عراق گفت که بغداد تلاش می‌کند با ایران، عربستان سعودی و ترکیه روابط خوبی داشته باشد و خصومتی با هیچ کشوری نداشته باشد.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *