آمریکا یک میلیارد دلار سلاح به تایوان می فروشد

آمریکا قصد دارد تا مبلغ ۴۲ / ۱ میلیارد دلار سلاح به تایوان بفروشد که نخستین مورد در دوران ریاست جمهوری کنونی آمریکا محسوب می‌شود و اقدامی است که باعث خشم پکن خواهد شد.

به گزارش رباط نیوز به نقل از ایسنا، آمریکا قصد دارد تا مبلغ ۴۲ / ۱ میلیارد دلار سلاح به تایوان بفروشد که نخستین مورد در دوران ریاست جمهوری کنونی آمریکا محسوب می‌شود و اقدامی است که باعث خشم پکن خواهد شد.

هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کنگره روز پنجشنبه درباره پیشنهاد فروش هفت مورد تسلیحاتی به تایوان مواردی را مطرح کرده است.

وی ادامه داد: ارزش این تسلیحات ۴۲ / ۱ میلیارد دلار است.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، این بسته تسلیحاتی شامل پشتیبانی تکنیکی برای چهار رادار هشدار، موشک‌های ضد رادار سریع، اژدر و قطعات موشکی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت، فروش این تسلیحات نشان می‌دهد که آمریکا از توانایی تایوان برای حفظ ظرفیت‌های دفاعی‌اش حمایت می‌کند.

آمریکا تنها تامین کننده سلاح برای تایوان است؛ تایوان از نظر چین یکی از استان‌های این کشور است که باید به زودی به آن ملحق شود؛ حتی شده با استفاده از زور هم این کار را خواهد کرد.

از زمان روی کار آمدن تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان در سال گذشته میلادی،‌ روابط میان چین و تایپه بهتر نشده چون این زن رهبری حزبی را بر عهده دارد که به دنبال استقلال از چین است و سیاست “چین واحد” را نیز رد می‌کند.

امروز (جمعه) دفتر ریاست جمهوری تایوان نیز اعلام کرد که دولتش به مذاکرات “سازنده” با پکن و ترغیب “تحولات مثبت” میان دو کشور ادامه می‌دهد.

این دفتر در بیانیه خود آورده است: فروش سلاح اعتماد به نفس تایوان و توانایی کشور را برای حفظ موقعیت کنونی‌اش و همچنین صلح و ثبات در منطقه تنگه تایوان افزایش می‌دهد.

فروش این تسلیحات نیاز به تایید کنگره دارد و نخستین فروش سلاح به این کشور آسیایی در دوران ریاست جمهوری ترامپ است که به طور حتم باعث خشم چین می‌شود.

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تسلیحاتی به مبلغ ۸۳ / ۱ میلیارد دلار به تایوان در دسامبر ۲۰۱۵ فروخته شد که شامل دو ناوچه به همراه موشک‌های ضد تانک و خودروهای آبی خاکی بود.

وزارت دفاع تایوان نیز اعلام کرد که این تسلیحات ظرفیت‌های دفاعی هوایی و زمینی کشور را ارتقا می‌دهد. آمریکا و تایوان به مشاوره و رایزنی برای همکاری‌های امنیتی با هدف ثباتی بلند مدت در منطقه ادامه می‌دهند.

فروش این تسلیحات به تایوان در حالی صورت می‌گیرد که دولت آمریکا به دنبال کمک گرفتن از چین برای حل مساله اتمی و موشکی کره شمالی است اما این اقدام از سوی واشنگتن برای فروش سلاح به تایوان خشم پکن را به همراه خواهد داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *